poniedziałek, 22 lipiec 2019
Zamek Joanitów
Zamek Joanitów

Zamek Joanitów

Zamek w Łagowie powstał po roku 1347 na przesmyku między jeziorami Łagowskim i Ciecz z inicjatywy zakonu Joannitów. Warownia została zbudowana z cegły na planie trapezu o wymiarach 30x33,7 m z dwukondygnacyjnym domem mieszkalnym od zachodu i wieżą na planie kwadratu, wyżej cylindryczną w narożniku południowo-wschodnim. Główny wjazd znajdował się przy wieży w kurtynie wschodniej.

Na przełomie XIV i XV wieku powstał zewnętrzny obwód obronny o wymiarach 70x70 m i wysokości 9 m. Od pólnocy i zachodu obwodu obronnego wzniesiono dwie basteje. Na początku XVI wieku podwyższono wieżę do 24 m i zbudowano basztę bramną. Pod koniec XVI wieku dobudowano skrzydło północne, a w drugiej połowie XVII wieku skrzydło południowe.

Do 1810 roku był siedzibą komandorii Joannitów, a po kasacji zakonu przeszedł w prywatne ręce. W latach 1966-71 zamek zamieniono na hotel a w parku urządzono amfiteatr.

Brama Polska
Brama Polska

 

Brama Polska

Połączona z obwarowaniami miejskimi Łagowa brama zwana Polską usytuowana została na ich południowym odcinku - na przedłużeniu drogi prowadzącej do Gronowa.

Wzniesiona została w XV wieku, murowana z cegły, założona na rzucie prostokąta z ostrołukowym przejazdem w przyziemiu (przekrytym drewnianym pułapem). Jest to budynek dwukondygnacyjny kryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Jego pokrycie stanowi dachówka ceramiczna karpiówka.

W XVII i XIX wieku obiekt został częściowo przebudowany. Ceglane elewacje (odsłonięte spod tynków w 1958r.) przepruwają małe prostokątne okienka, doświetlające pomieszczenia na piętrze i poddaszu użytkowym.

Wejście do budynku prowadzi od strony północnej.W końcu XX w. Brama Polska poddana została gruntownemu remontowi. Prace te zostały podporządkowane wymogom konserwatorskim. Zachowana została zabytkowa struktura obiektu (m.in. drewniane stropy belkowe, drewniana klatka schodowa).

źródło informacji